Posted in History, Language Arts, Multiple Subjects, Reading, Uncategorized

Homeschool Share *****

cooking_unit_complete

I love, love, love lapbooks! If you have never heard of them you have been missing out till now! Lapbooks are basically unit studies that you put in a file folder. There are all kinds of pockets and things that go in the lapbook.

Additionally, there us usually a good amount of cutting and pasting; the worst part for my son. But I usually help him with that because the point of the lapbook is not the cutting and pasting, it’s the fun and learning!

There is one site that I think is superior, when it comes to lapbooks for two reasons: The quality of the lapbooks are great even though they are free and they have a huge selection.

Check it out here. Notice they are in alphabetical order and they have pages and pages of them. There are some on different units like the cooking one in the picture above. ( If you want a link to that specific one you can find it here.) They also have one on countries and different geographical places. Additionally, they have some on books. There really are tons.

Don’t find one you are looking for? No problem make your own lapbook. They have tons of templates! These ones you can type on. Plus there are more that you can write on here.

They also have an area broken down by grade and after you click on the grade level they organize them in groups like literature based, games, Lapbooks, and more; if the opportunity is a possibility, they organize it. You can check out that section here.  These people speak my love language…organization!

If I may add my two cents in suggestions:

  • Cut them out ahead of time and organize them for the kiddos, especially the first one. Sometimes all the cutting takes away from the fun of it.
  • Spend the money and get manila folders.This is a great price right now at $8.89. I buy them in bulk and stock up when they are on sale. Manila File Folder (aff link)
  • Also, cardstock is easier to work with and will last better in the long run. This is a great price on cardstock (aff link) as well for $9.75. It is comparable to Walmarts cardstock they have typically on their shelves. Don’t go cheap and get the thinner cardstock; in my opinion, you might as well use paper.
  • Make sure to read ahead. If you’re like me and try to go last minute with things, your kiddos may be disappointed if they have to wait till you go to the store or library. 🙂

Enjoy!

For those who already do lapbooks…What are some of your favorite lapbook sites?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s